Przemysłowe znaczenie hydrauliki siłowej
- Szczegóły
Bez hydrauliki siłowej niemożliwe byłoby wykonywanie wielu ciężkich prac związanych między innymi z budownictwem, produkcją przemysłową, wydobyciem surowców, transportem, przetwórstwem czy robotami porządkowymi. Jest ona bowiem integralną częścią budowy wielu maszyn i urządzeń stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Hydraulika siłowa to projektowanie i praktyczne wykorzystywanie różnorodnych układów hydraulicznych, dzięki którym energia ciśnienia cieczy roboczej jest zamieniana w energię mechaniczną, zapewniając ruch między innymi takich elementów jak siłowniki czy silniki hydrauliczne.
Czym charakteryzują się układy hydrauliczne wykorzystywane w przemyśle?
Każdy układ hydrauliki siłowej jest zbudowany z kilku podstawowych części, które współpracują ze sobą, aby wprawiać w ruch maszyny i urządzenia przemysłowe. Sercem takich układów jest pompa, równie istotne są przewody ciśnieniowe, siłowniki, zawory, rozdzielacze, rury precyzyjne, zakucia do węży i wiele innych elementów. Razem tworzą zamknięty układ, którego zasada działania nie jest zanadto skomplikowana, ale efekty jego pracy są zadziwiające!
Pompa hydrauliczna jest odpowiedzialna za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia cieczy, dzięki czemu daje napęd całemu układowi. Ciecz robocza ze zbiornika pod wpływem wytworzonego przez pompę ciśnienia jest doprowadzana do siłowników, cylindrów albo silnika, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie różnych ruchów. Efektywność pracy maszyn oraz urządzeń wyposażonych w układy hydrauliki siłowej jest uzależniona od wysokości ciśnienia cieczy roboczej wytwarzanego przez pompę hydrauliczną, gdyż główna zasada działania takich układów opiera się na przekazywaniu siły przy pomocy obecnego w nim płynu hydraulicznego. Wszystkie elementy składające się na taki układ muszą być wyprodukowane z odpowiednich materiałów najwyższej jakości, które będą gwarantowały całkowitą odporność na szkodliwe działanie olejów i wody oraz pracę w skrajnej temperaturze.
W nowoczesnych układach hydrauliki siłowej w roli cieczy roboczej wykorzystuje się najczęściej płyny o bardzo dużej gęstości (np. oleje). Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększona jest energia, co wpływa na efektywniejszą i wydajniejszą pracę maszyn. W im większy zbiornik na ciecz jest wyposażona dana maszyna, tym wyższymi osiągami może się poszczycić.
Gdzie korzysta się z dobrodziejstw hydrauliki siłowej?
Układy hydrauliki siłowej wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Mogą zapewniać bardzo różne siły potrzebne do wykonywania różnorodnych prac (od zaledwie kilku gramów nawet do kilku tysięcy ton). Dzięki nim wprawiane są w ruch różne maszyny i sprzęty stosowane do prac transportowych, budowlanych, wydobywczych czy produkcyjnych. Stosuje się je między innymi w przemyśle górniczym, budowlanym i rolniczym.