Jak zakuwać węże? Etapy postępowania
- Szczegóły
Węże to bardzo popularne przewody transmisyjne, które charakteryzują się z jednej strony sporą prostotą wykonania, ale zarazem dużą szczelnością i elastycznością. Stosowane są one w bardzo różnych gałęziach przemysłu i do różnego rodzaju celów. Zresztą, zapewne każdy z nas dobrze wie czym są i jaką rolę takie węże pełnią, ponieważ wiele osób posiada je we własnym domu i na co dzień z nich korzysta. Jednak w niektórych sytuacjach, węże tego typu muszą charakteryzować się dodatkowymi cechami, które zapewnią im odpowiednie ich przygotowanie. Na czym to polega? Otóż ważną i niezastąpioną rolę w tym temacie odgrywa tak zwane zakuwanie, czyli specjalne przygotowanie węża do podłączenia lub połączenia z innymi elementami. Jak takie zakuwanie przebiega i kiedy jest wymagane? Dziś postaramy się to wyjaśnić!
Dlaczego w ogóle zakuwa się węże?
Węże, jak już wspomnieliśmy, służą do transportowania różnego rodzaju roztworów, gazów czy jeszcze innych rzeczy. Bez wątpienia wymaga się więc od nich szczelności i wytrzymałości. Jednak bywają instalacje, które pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem. W związku z tym wymagają elementów transmisyjnych o najwyższej możliwej szczelności oraz odporności na warunki panujące na zewnątrz. Węże, które wykonywane są do konkretnych prac, wytwarzane są także w sposób zapewniający nadanie im dokładnie takich cech jakie są wymagane. Jednak wąż musi zostać w jakiś sposób podłączony do całej instalacji czy konkretnej maszyny wymuszającej transport różnych środków poprzez zastosowane węże. Zatem, aby również takie połączenia gwarantowały odpowiednią szczelność i wytrzymałość, a do tego, aby zminimalizować ryzyko rozszczelnienia się takiego połączenia, węże zakuwa się, czyli przygotowuje specjalnie do zadań, jakie mają wykonywać. Jakie mogą to być zadania? Węże hydrauliczne przeważnie służą do przekazywania energii hydraulicznej w układzie między poszczególnymi komponentami systemu. Energia taka przekazywana za pośrednictwem różnego rodzaju czynnika roboczego (ciecze mineralne, emulsje wodno-olejowe, wodne roztwory glikolu, woda oraz sprężone gazy) właśnie za pomocą przewodów, czyli węży hydraulicznych, trafia do konkretnego odbiornika, na przykład siłownika, gdzie zostaje zamieniona w energię mechaniczną potrzebną do wykonania danej pracy. Jednak węże służą także do transportu różnych gazów, a nawet płynów niebezpiecznych dla środowiska, zatem ich szczelność jest bardzo istotna i ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo pracy.
Logiczny jest więc fakt, że chociaż zakuwanie przewodów hydraulicznych nie jest zbytnio skomplikowane, to jest bardzo ważną i istotną częścią ich produkcji.
Jak zakuwa się węże - etapy postępowania
Na samym początku warto jeszcze raz podkreślić to, co już zaznaczaliśmy. Każdy wąż musi być zakuty najlepiej, jak to tylko możliwe. W procesie takim nie można sobie pozwolić na błąd albo celowe zaniedbanie, ponieważ wcześniej czy później skończy się to awarią - często bardzo dotkliwą w skutkach. Ale do rzeczy. Zakuwanie przewodów, nazywane także okuwaniem węży, polega na jak najbardziej trwałym połączeniu węża z jego końcówką, dzięki której możemy połączyć zakuty przewód z urządzeniem, z którym będzie pracował, na przykład generatorem ciśnienia. Technicznie wygląda to tak, że połączenie uzyskuje się poprzez zastosowane tak zwanej tulejki zaciskowej nazywanej inaczej oprawką węża. Jak proces ten wygląda krok po kroku?
Zakuwanie węża - etapy postępowania:
- Najpierw wąż przycinamy do długości, jaka jest wymagana albo zamówiona.
- Następnie na wężu umieszczamy tulejkę zaciskową.
- Kolejny etap to dobre umocowanie końcówki w wężu.
- Teraz wąż umieszczamy w zakuwarce lub specjalnej prasie do węży.
- W zależności od tego, jaki wąż chcemy zakuć, ustawiamy odpowiednią średnicę.
- Na końcu zakuwamy wąż, czyli zaprasowujemy tulejkę, która trwale łączy wszystkie elementy.
Widać więc, że faktycznie samo zakucie węża nie jest sprawą skomplikowaną. Warto też dodać, że w ostateczności można to zrobić samemu, jednak trzeba dysponować ręczną zakuwarką albo posiadać specjalną do tego celu prasę.